cost of item multiplied by quantity

funluke
Contributor
Contributor

Hi Community,

 

Ive searched for  while now but cant find the answer.

 

I have a ski school and basically want to multiple the lesson cost ( menu with prices) and the number of instructors required (menu without prices)

 

i have setup the first drop down menu with 1 hour =$$$, 2 hours =$$$, 3 hours =$$$..................... etc

the second menu is setup. 1 instructor, 2 instructors, 3 instructors.............etc

 

when i do a test i have to increase the quantity manually on the paypal login/shopping cart page. this will creat problem for my customers.

 

im a littel stuck. it has to be easy as it will be done on mobile phones on the ski slopes.

 

thanks you

Luke

Login to Me Too
0 REPLIES 0

Haven't Found your Answer?

It happens. Hit the "Login to Ask the community" button to create a question for the PayPal community.