Why did Paypal charge my Chase Bank Account $113 for insufficient funds and shipping cost?

SarahHayden
Contributor
Contributor
12/21/2010  Misc. DebitINSUFFICIENT FUNDS FEE FOR A $0.34 ITEM - DETAILS: PAYPAL INST XFER 4MX224ML3L45G WEB ID: PAYPALSI66$34.00    (-$113.71)  
  12/21/2010  Misc. DebitINSUFFICIENT FUNDS FEE FOR A $0.51 ITEM - DETAILS: PAYPAL INST XFER 4MX224MLAQBPG WEB ID: PAYPALSI66$34.00    (-$79.71)  
  12/21/2010  Misc. DebitINSUFFICIENT FUNDS FEE FOR A $7.25 ITEM - DETAILS: PAYPAL INST XFER 4MX224MMKTQB6 WEB ID: PAYPALSI66$34.00    (-$45.71)

HERE IS WHAT IT LOOKS LIKE ON MY CHASE ACCOUNT ACTIVITY

AS YOU CAN SEE IT CHARGED $34 DOLLARS FOR A $7.25 TRANSACTION, $0.51, & $0.34, THIS IS RIDICULOUS!!

I DON'T KNOW WHAT TO DO IT HAS LEFT ME IN DEPT UNTIL THE PENDING BALANCE FOR NEW EBAY SELLERS GETS RELEASED WHICH WOULD BE IN LIKE 1 MONTH FROM NOW. ANY ONE KNOWS ANYTHING ABOUT THIS?

HAS THIS EVER HAPPENED TO YOU? I THOUGHT PAYPAL RELEASES THE SHIPPING COST THAT WAY IT WOULDN'T CHARGE YOU FOR IT.. THAT IS A BUNCH OS BS. IM SO FRUSTRATED.. AND DESPERATE PLZ ANYONE OUT THERE THAT CAN HELP ME? IS THERE ANY WAY I CAN GET MY MONEY BACK?

Login to Me Too
2 REPLIES 2

Daymond
New Community Member

It looks to me that PayPal did not charge the $34 that is overdraft/insufficient fund  fees from your bank.To me it looks like PayPal tried to charge your bank for the items you purchased and your account was to low for the payment.

Login to Me Too

SarahHayden
Contributor
Contributor

YEAH I KNOW I CALLED YESTERDAY AND I FOUND OUT IT WAS MY CHASE BANK ACCOUNT!! they are insane charging me double for WHAT I HAD PAYED.. THX!! CHASE WILL HEAR FROM ME...

Login to Me Too

Haven't Found your Answer?

It happens. Hit the "Login to Ask the community" button to create a question for the PayPal community.